Technologia

Parametry kamery a działanie systemu odczytu tablic rejestracyjnych

Wybór odpowiedniej jakości sprzętu video do rejestracji identyfikowanych pojazdów to podstawowy element poprawnego działania każdego systemu odczytu tablic rejestracyjnych.

Czytaj więcej: Parametry kamery a działanie systemu odczytu tablic rejestracyjnych

Zdjęcie czy strumień video?

Tablice rejestracyjne można wykrywać zarówno ze strumienia video jak i na pojedynczych zdjęciach. Obraz z filmu niesie dużo więcej informacji niż pojedyncze zdjęcie i analiza ruchu zdecydowanie pomaga w wykrywaniu obiektów (tablic rejestracyjnych). Finalny efekt odczytu ze strumieniu video daje nie porównywalne rezultaty co do skuteczności odczytu.

Czytaj więcej: Zdjęcie czy strumień video?

Własności tablic rejestracyjnych

Podstawowymi własnościami tablic rejestracyjnych które są wykorzystywaniu przy ich lokalizacji jest:

  • kształt, tj. krawędzie tablicy tworzą prostokąt, a właściwie trapez
  • kolor - obecność dużego obszaru koloru białego (w przypadku czarnych liter na białym tle) umożliwia uśrednienie ilości występowania koloru w danym obszarze co pozwala na niemal bezbłędne zlokalizowanie poszukiwanej tablicy

Czytaj więcej: Własności tablic rejestracyjnych

Automatyczny odczyt tablic rejestracyjnych - co to takiego?

Czym jest automatyczny odczyt tablic rejestracyjnych i jak to się dzieje że komputer jest w stanie automatycznie i bezbłędnie wskazać gdzie na danym zdjęciu czy filmie znajduje się interesująca nas tablica rejestracyjna i odczytać jej zawartość?

Tajemnica systemu tkwi w mechanizmach (algorytmach) umożliwiających lokalizowanie wybranych obiektów znajdujących się na obrazie (statycznym lub ruchomym). Wykrywanie obiektów odbywa się poprzez analizę wybranych cech obrazu (statystyk) takich jak kolor, własności geometryczne itp. Aby w następnym etapie poddać je odczytowi za pomocą mechanizmów OCR.

Czytaj więcej: Automatyczny odczyt tablic rejestracyjnych - co to takiego?