Technologia

Parametry kamery a działanie systemu odczytu tablic rejestracyjnych

Wybór odpowiedniej jakości sprzętu video do rejestracji identyfikowanych pojazdów to podstawowy element poprawnego działania każdego systemu odczytu tablic rejestracyjnych.

W zależności od zastosowania, kamera powinna posiadać wystarczająco dużą rozdzielczość, ilość klatek które może zarejestrować oraz szybką migawkę dzięki której zarejestrowany obraz pozbawiony będzie znacznego rozmycia niemożliwego do usunięcia przez algorytmy redukcji rozmycia.

W sytuacji instalacji systemu do obsługi np. szlabanu umożliwiającego przejazd, wymogi co do kamery nie są tak rygorystyczne jak w przypadku identyfikacji pojazdów poruszających się pasem ruchu z dużą prędkością.

Dotychczasowe systemy bardzo rygorystycznie traktowały kwestię konkretnych kątów „patrzenia” kamery na tablicę rejestracyjną oraz rozmiar tablicy na obrazie/zdjęciu co przeważnie sprowadzało się do umieszczania kamery na wysokości tablicy rejestracyjnej z zastosowaniem zoom optycznego w celu uzyskania jak największego rozmiaru tablicy rejestracyjnej aby systemy w ogóle były w stanie podjąć próbę odczytu tablicy

Innowacyjne algorytmy wyszukiwania tablic w CarID tolerują swobodę w instalacji i użyciu kamer w tak dużym stopniu że zachowują swoją wysoką skuteczność działania nawet w sytuacji instalacji kamery wewnątrz pojazdu i rejestracji wszystkich przejeżdżających samochodów podczas jazdy z zainstalowaną kamerą.

Precyzja preprocesingu, lokalizacji tablic i procesu OCR jest na tyle duża że umożliwia rozpoznanie znaków o wysokości już od 6 pixeli co przy zastosowaniu kamer Mpixelowych umożliwia identyfikację z dużej odległości

W przypadku chęci użycia systemu w nocy konieczna jest instalacja doświetlenia w postaci lamp np. halogenowych lub oświetlacza IR dzięki czemu uzyskamy klarowny obraz z wyrazną tablicą rejestracyjną możliwą do odczytania.

Moc oświetlacza oraz rozdzielczość kamery determinują faktyczną odległość z której możliwy jest odczyt tablicy rejestracyjnej

Opcjami kamer które w znaczny sposób poprawią jakość odczytu tablicy są :

  • HLC - kompensacja światła wstecznego
  • BLC - kompensacja światła silnego

Pozwoli to na zredukowanie „oślepienia” kamery przez reflektory identyfikowanego pojazdu

Istotnym elementem jest brak lub wyłączenie mechanizmów automatycznej regulacji ostrości.